Finlandiya’dan Türkiye’ye Göç Dalgası


Türkiye’nin batı sınırlarında hareketlilik yaşanıyor. Finlandiya’dan Türkiye’ye göç etmek isteyen aileler sınırda durdurularak sakinleştirilmeye çalışılıyor.

Heyecanlı kalabalık Türkiye’de çocuk hakları ve eğitim sisteminin uzay çağında olması nedeni ile Türkiye’ye göç etmek isterken, yetkililer Türkiye standartlarına uygun olmadıkları gerekçesi ile Finlandiyalı göçmenlere sınırda çay ikram ederek geri göndermeye çalışıyor. Finlandiyalı göçmenlerle görüşmesi için meclis tarafından seçilen Devlet Bahçeli Finlandiyalı çocuklara çay bardağının nasıl tutulması gerektiğini anlatmak üzere sınıra gitmiş bulunuyor.

Sınır tanımayan çaycıların da aralarında bulunduğu birçok dernek ve kuruluş da olayın vahim tablosunu kınayarak ‘keşke daha fazla çay olsaydı da hep beraber içseydik’ gibi yürek burkan açıklamalar yapıyor. Finlandiyalı ailelerin sınırdan uzaklaştırılması ile yakından ilgilenen hükümet yetkilileri ise Finlandiya hükümeti ile yaptığı Skype görüşmesinde çay ikram edememiş olmaktan üzüntü duyuyor.

Tüm dünya çocuklarına bu mükemmel şartları yaşatamamaktan derin üzüntü duyan Türkiye gelecek yıllarda daha fazla ülkeden göç alabilmek arazi arayışına başlamış ve kesilecek ağaçların planlamasını yapmış bulunuyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.