Hamileyken Hamile Kaldı!


Hamile kalmak için tedavi gören Avustralyalı Kate Hill, 10 gün arayla hamile kalarak tıp tarihine geçti.

Süperfetasyon olarak adlandırılan sendrom sebebiyle hamileyken hamile kalan Hill, yıllar süren bir tedavinin ardından bu durumu yaşadı. Çocuk sahibi olmak isteyen Kate Hill’e 2006 yılında polikistik over sendromu (yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalık) teşhisi kondu. Bu hastalık çocuk sahibi olmak isteyen kadının hamile kalamamasına sebep oluyordu. Bunun üzerine Hill, tedaviye başladı ve 10 gün arayla iki kez hamile kaldı. Kate Hill’in doktoru konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çiftin 10 gün boyunca yalnızca bir kez ilişkiye girdiğini, Hill’in eşi Peter’ın sperminin 10 gün boyunca kadının vücudunun içinde kaldığını ve ikinci bir yumurtayı döllediğini belirtti. 10 gün arayla dünyaya gelen bebeklere Charlotte ve Olivia isimleri verildi. Çift yumurta ikizleri olan bebeklerin boyu, kilosu ve hatta kan grupları bile farklı.

Doğum esnasında bebeklerin fotoğraflarını çeken Fotoğrafçı Selena Rollasan, Avustralya’da yılın doğum fotoğrafçısı ödülünü kazandı.

Tıp tarihinde nadir yaşanan bu durumla ilgili görüşlerini aldığımız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan şunları söyledi:

Normalde gebelik üzerine, yani o gebelik sonlanmadan yeni bir gebelik oluşmaz. Sebebi ise kadınların her ay bir yumurta gelişimine uygun anatomide olmalarıdır. Gebelik oluştuktan sonra yumurtalıklar aktivasyonu duraklatır, bu nedenle gebelik oluşumu da doğum sonrasına dek mümkün değildir. Ancak literatürde çok nadir olarak bu tür gebelikler bildirilmektedir.

Bu durum tıpta iki şekilde açıklanır: Birincisi çok nadiren aynı ay iki yumurtanın gelişmesi ve bir tanesinin daha sonra döllenmesi (süperfekundasyon), ikincisi ise kadın gebe kaldıktan sonraki aylarda başka bir yumurta ile döllenme olmasıdır. (süperfetasyon). Yani tıp, normal şartlarda bunun imkansız olduğunu söylerken milyonda bir ihtimalle gerçekleşmiş gebelik üstü gebelikler vardır. Ancak bu vakaların Türkiye’de görülmediğini de ekleyelim. Biz Türk doktorlarının tespit ettiği ve dahil olduğu böyle bir gebelik süreci bugüne kadar yaşanmadı. Ayrıca bazen gebelikler aynı anda iç ve dış gebelik olarak gelişip yanıltıcı da olabilir. Fakat bunlar da yaygın ve normal gebelikler sınıfına girmez. Korunmaya başlamak için gebelik sonrasını bekleyebilir ya da gebelikte cinsel ilişkiye girerken hijyen sağlama amacıyla prezervatif kullanabiliriz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.